Educational Workshop on Geometric Inequalities
Firenze (Italy), May 2005, 16th-20th


SCHEDULE OF THE WORKSHOP
MAY 2005

MONDAY 16

8:30- 9:30

Reception

9:30-10:00

Welcome

10:00-10:50

P. M. GRUBER

John type theorems

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:20

V. D. MILMAN

The ZigZag approximation of the euclidean ball and other applications to Convex Geometry of Chernoff probabilistic bound

12:30-12:50

A. Koldobsky

Banach subspaces of Lp, p < 1

13:00-15:00

Lunch break

15:00-15:20

M. Longinetti

Affinely regular polygons as extremals of area functionals

15:30-15:50

M.A. Hernandez Cifre

The Steiner Polynomial and its consequences on the Blaschke diagram

16:00-16:20

F. Leonetti

Dividing a set into convex subsets

16:30-16:50

Coffee break

17:00-17:20

C. Miori

Chords halving the area of a planer convex set

17:30-17:50

Ch. Weibel

Minkowski Sums of Perfectly Centered Polytopes

18:00-18:20

F. Schuster

Characterization of rotation equivariant additive mappings




TUESDAY 17

9:00- 9:50

P. GOODEY

Classes of centrally symmetric convex bodies

10:00-10:50

P. McMULLEN

The algebra of polyhedra

11:00-11:30

Coffee break

11:30-11:50

L. Montejano

Shaken False Centre Theorems

12:00-12:20

S. Reisner

On certain variations of convex bodies

12:30-12:50

M. Ludwig

A Classification of SL(n) invariant Valuations

13:00-15:00

Lunch break

15 :00-15 :20

C. Trombetti

A quantitative version of the isoperimetric inequality: the anisotropic case

15 :30-15 :50

P. Salani

Convexity properties of solutions to nonlinear elliptic equations

16 :00-16 :20

M. Yaskina

The geometry of L0

16:30-16:50

Coffee break

17:00-17:20

I. Talata

On m-Sparse subsets of the unit cube in lp-spaces

17:30-17:50

A. Greco

Weak convexity implies strict convexity via maximum principle on manifold

18:00-18:20

E. Ournycheva

The Composite Cosine Transform on the Stiefel Manifold




WEDNESDAY 18

9:00- 9:50

R.J. GARDNER

The dual Brunn-Minkowski theory and some of its inequalities

10:00-10:50

A. PAJOR

Geometry of random {-1,1}-polytopes

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:00

V. Oliker

Variational solutions of some problems in convexity via Monge-Kantorovich optimal mass transport theory

12:10-12:40

G. Zhang

On a volume inequality


free afternoon




THURSDAY 19

9:00- 9:50

W. WEIL

Determination of convex bodies by projection functions

10:00-10:50

A. VOLCIC

Hammer’s X-ray problem, open questions and algorithmic aspects

11:00-11:30

Coffee break

11:30-11:50

K. Leichtweiss

Non-euclidean convex geometry

12:00-12:20

B. Rubin

On the generalized Busemann-Petty problem for k-dimensional sections of convex bodies in Rn

12:30-12:50

J. Zhou

On the Willmore functional of submanifolds

13:00-15:00

Lunch break

15:00-15:20

A. Stancu

On Hadwiger's containment formula

15:30-15:50

R. Brandenberg

A geometric inequality on volume minimal ellipsoids

16:00-16:20

N. Duevelmeyer

On characterizations of Euclidean spaces

16:30-16:50

G. Averkov

On inequalities for convex bodies and the geometry of linear normed spaces




FRIDAY 20

9:00- 9:50

D. HUG

Valuations, integral geometry and linear dependencies

10:00-10:50

J.M. WILLS

Convex Bodies and Lattice Points

11:00-11:30

Coffee break

11:30-11:50

P. Gronchi

Petty’s projection inequality

12:00-12:20

K.J. Swanepoel

An illumination problem of K. Bezdek

12:30-12:50

T. Zamfirescu

Inequalities involving the measure of critical sets

13:00-15:00

Lunch break

15:00-15:20

J. M. Aldaz

The Hardy-Littlewood maximal operator in high dimensions

15:30-15:50

V. Yaskin

A solution to the lower dimensional Busemann-Petty problem in the hyperbolic space

16:00-16:20

F. Ferrari

Distance function, metric normal and sets of positive reach in the Heisenberg group